2017-2018 FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI BAŞVURULARI BAŞLADI(01.03.2017)

FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI BAŞVURULARI 
obs.atauni.edu.tr  adresinden alınacaktır. OBS sistemine giriş yapıp başvurular sekmesi, değişim başvuruları menüsünden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
 
Duyuru: 2016-2017 Farabi Değişim Programı Burs Hakkında Duyuru Tarihi: 22.08.2016

2016-2017 Farabi Değişim Programı ile giden tüm öğrencilerimize 15.11.2016 tarihinde bursların %70’lik kısmı yatırılması için aşağıda belirtilen belgelerin ofisimize kargo ya da elden ulaştırılması gerekmektedir. İlgili belgelerin 07.10.2016 tarihine kadar ofisimize ulaştırılması gerekmektedir. Bilginize.

İstenilen Belgeler:

* Gidilen üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra alınan öğrenci belgesi,

* Öğrencinin kendi adına açılmış Vakıf bank IBAN numarasını gösterir dekontun ofisimize ulaştırılması gerekmektedir.

* SGK prim döküm belgesi.

Duyuru: Vakıf Üniversiteleri Farabi Değişim Programı Hakkında Duyuru Tarihi: 22.08.2016 

Ekte bulunan vakıf üniversitelerine 03.08.2016 YÖK Yürütme Kurulunun toplantısında alınan karara göre üniversitemiz Farabi Değişim Programı ile giden ve gelen öğrenci değişimi yapılmayacağı belirlenmiştir.

Farabi Değişim Programından faydalandırılmayacak olan üniversiteler için tıklayınız.


2015/2016 akademik yılı boyunca Farabi Değişim Programı ile çeşitli üniversitelerde öğrenim gören ve sınavları biten öğrencilerimizin dikkatine:

- Nihai raporu web sitemizin "formlar" kısmından indirerek doldurunuz.
Elden ya da posta ile en geç 27 Haziran 2016 tarihine kadar ofisimize ulaştırınız.

-Transkriptiniz Farabi Ofisi tarafından gönderilecektir. Bu konuda herhangi bir işlem yapmanız gerekmiyor. Haziran sonuna kadar notlarınızın girildiğinden emin olunuz.
Notlarınızda yanlışlık varsa ofisimiz ile iletişime geçiniz. İstisnai bir durumu olan öğrencilerimiz ıslak imzalı transkriptlerini elden ya da posta ile ofisimize göndererek notlarının daha önceden sisteme işlenmesini talep edebilirler.

-İlişik kesme işlemlerii için misafir olduğunuz üniversitenin öğrenci işleri ile ve faydalandıysanız Yurtlar Kurumu ile görüşünüz ve sizden istedikleri işlemleri gerçekleştiriniz.
Bu aşama Farabi Ofisi ile ilgili değildir.

-Farabi yapan öğrencilere, misafir oldukları üniversitenin Farabi Ofisinden "Katılım Belgesi" verilmektedir. Bu belgeyi Temmuz ayından itibaren kendi üniversitenizin Farabi Ofisinden ya da hazırlanmışsa misafir olduğunuz üniversitenin Farabi Ofisinden daha erken bir tarihte temin edebilirsiniz.

2016/2017 akademik yılında, Türkiye’deki çeşitli üniversitelerde Farabi Değişim Programı aracılığıyla eğitim almaya hak kazanan Atatürk Üniversitesi öğrencilerine yönelik, Farabi sürecinin detaylı bir şekilde anlatıldığı bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Eğitim Fakültesi Amfi-4’te 28 Nisan Perşembe günü gerçekleştirilen toplantıya öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Bilgilendirme toplantısı sunumunu Dış İlişkiler Ofisi personeli Uzm. Hanifi POLAT gerçekleştirdi. Bilgilendirme toplantısı sunumunda öğrencilere Farabi sürecinde izlemeleri gereken yol ve hazırlamaları gereken belgeler hakkında detaylı bilgiler verildi. Sunum sona erdikten sonra öğrencilerin soruları cevaplandı ve ardından toplantı sona erdi.

Sunum Dosyasına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

DSC_0014


Değerli Farabi Değişim Programı Öğrencileri,

28 Nisan Perşembe günü saat 15:00'da Eğitim Fakültesi Amfi 4'te (Kampüs İçi) Farabi Değişim Programı toplantısı yapılacaktır. Farabi'den yararlanacak bütün öğrencilerin toplantıya katılması zorunludur. 

Toplantı içeriğinde Farabi sürecinde hazırlanacak belgeler, sürecin devamı ve burslar hakkında oldukça önemli bilgiler paylaşılacaktır. Toplantıya not tutmak için gerekli araç gereçlerle katılınız. Bu toplantı Farabi sürecinde oldukça önemli bir bilgilendirme aşamasıdır. Lütfen eksiksiz bir şekilde toplantıya katılınız.

2016 – 2017 Farabi Değişim Programı Giden Öğrenci Sonuçları için Tıklayınız.  (Bazı üniversiteler sonuçları henüz açıklamadıkları için liste güncellenmeye devam edecektir. Bazı üniversiteler listelerinde değişiklikler yaptığı için listemizde değişiklikler olabilmektedir.)

Üniversitemizde Mavi Salon veya diğer konferans salonları mayıs ayı sonuna kadar tamamen dolu olduğu için toplantı gün ve saati henüz netleşmedi. Uygun bir salon bulunduğu taktirde toplantının yapılacağı tarih ve yer sayfamızdan duyurulacaktır.

Karşı üniversiteler tarafından kabul edilen öğrencilerimizden iseniz 09 Mayıs 2016 tarihine kadar aşağıda belirtilen evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayarak Farabi Ofisine teslim ediniz.

Öğrenci Başvuru Formu (2 Adet)

Öğrenim Protokolü (Bölüm Farabi koordinatörünün rehberliğinde 3 nüsha olarak doldurunuz. Sonraki aşamada Bölüm Farabi Koordinatörleri protokolleri Fakülte Yönetim Kurulu Kararı almak için fakülte dekanlıklarına sunacaktır)

Öğrenci Beyannamesi

Öğrenci Bilgi Formu (2 Adet)

Yükümlülük Sözleşmesi

Belgeleri bilgisayar ortamında doldurunuz. İmza veya işaretleme gibi bilgisayar üzerinden müdahale edemediğiniz kısımları ise mavi kalemle tamamlayınız.

2016 / 2017 akademik yılında Farabi Değişim Programı ile Üniversitemizde eğitim görmeye hak kazanan öğrenciler aşağıdaki listede ilan edilmiştir. Kabul edilen öğrenciler kendi üniversitelerinin Farabi Ofislerinden devam edecek süreç hakkında bilgi edinebilirler.

2016/2017 akademik yılı Farabi Değişim Programı gelen öğrenci sonuçları için tıklayınız.

2016/2017 Akademik yılı Farabi Değişim Programı ön eleme sonuçları için TIKLAYINIZ.

Ön eleme sonuçlarına göre Farabi Değişim Programından faydalanmaya hak kazanan adaylar:

  • 2 ADET ADAY ÖĞRENCİ BAŞVURU FORMU (İndirmek İçin Tıklayınız.) (Aday öğrenci başvuru formunu bilgisayar ortamında doldurunuz. Çıktı aldıktan sonra fotoğrafınızı yapıştırınız ve imzalayınız)
  • 2 ADET TRANSKRİPT (OBS’den alınan transkriptler geçerlidir)
  • 2 ADET NÜFUS CÜZDAN FOTOKOPİSİ

ile birlikte en geç 25 Mart Cuma günü 17:00’a kadar Farabi Ofisine geliniz. Bu tarihe kadar gerekli evrakları ofisimize teslim etmeyen adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Belgeleri aşağıda gösterildiği şekilde hazırlayınız:

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere; her belgeden ikişer adet hazırlayınız ve iki adet şeffaf dosya içinde Farabi Ofisine teslim ediniz.

Lütfen belgelerinizi Farabi Ofisine gelmeden önce hazırlayınız. Belgeleri hazır olmayan, eksik olan ya da yukarıdaki yazıda belirtildiği şekilde hazırlanmamış olan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir.

Bundan sonraki aşamada Farabi Ofisimiz teslim ettiğiniz iki dosyadan birini tercih ettiğiniz üniversiteye gönderecek. Karşı üniversite de sizi kendi kontenjanı ve çalışma ilkelerine göre kabul ettiği taktirde Farabi öğrencisi olmaya hak kazanacaksınız. Bu sonuçlar Farabi Değişim Programı takvimine göre 25 NİSAN da açıklanacaktır.

Sonuçlar kesinleştikten sonra bir bilgilendirme toplantısı düzenleyerek işlemler hakkında siz değerli öğrencilerimizi sürecin devamı hakkında (öğrenim protokolü nasıl hazırlanır, gerekli evraklar nelerdir vs.) bilgilendireceğiz.

Farabi Değişim Programı başvurusu yapacak öğrenciler Farabi El Kitabı‘ndan her türlü bilgiye ulaşabilirler.

Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi‘ne Farabi başvurusu yapacak adaylar aynı zamanda bu üniversitelerin Farabi sayfasına da başvuru yapacaklar. Yaptıkları başvurunun çıktısını alarak, transkriptleri ile birlikte Farabi ofsimize evraklarını teslim edecekler.

Bizim üniversitemizde kontenjan sınırlaması bulunmuyor ancak kimi üniversiteler Farabi öğrencilerine sınırlama getirebiliyorlar. Bu sebeple başvuru yapacağınız üniversitenin Farabi sayfasını ziyaret ederek, herhangi bir kontenjan sınırlaması olup olmadığını ve bu üniversite ile anlaşmamızın olup olmadığını kontrol etmeden başvuru yapmayınız.

Gitmek istediğiniz üniversite ile bizim üniversitemiz arasında anlaşma bulunabilir ancak sizin bölümünüz karşı üniversitede olmayabilir, ya da karşı üniversite sizin bölümünüzden öğrenci almıyor olabilir. Bu sebeple anlaşmalar hususuna dikkat ederek başvuru yapınız.

Gitmek istediğiniz üniversitedeki bölüm ile üniversitemizde öğrenim gördüğünüz bölümün derslerinin birbirine uyması gerekiyor. Üniversitemizin Ders Bilgi Paketi ile karşı üniversitenin ders bilgi paketini karşılaştırarak seneye almanız gereken derslerin birbirine uyduğundan emin olunuz. Karşı üniversitenin ders içeriklerine ulaşamıyorsanız karşı üniversiteyi aramalı, ya da bu üniversiteye daha önce bölümünüzden giden öğrenci varsa onunla iletişime geçerek ders uyumu konusunu netleştirmelisiniz.

Farabi Değişim Programı başvuruları 1-15 Mart tarihleri arasında http://farabi.atauni.edu.tr/ sitesinin "Başvuru" bağlantısı üzerinden yapılacaktır. İnternet üzerinden başvurunuzu yaptıktan sonra "ıslak imzalı" not döküm belgenizi Dış İlişkiler Ofisi'nde bulunan Farabi Ofisi'ne teslim ediniz.

Başvuruda istenen bilgileri eksiksiz doldurunuz. Başvuru bilgilerinde eksiklik ya da yanlışlık olduğu tespit edilen adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır. Başvurularını yapan adaylar sonuçların açıklanması ve istenecek evrakların temini için http://farabi.atauni.edu.tr/ sitesindeki duyuruları takip etmekle yükümlüdürler.
2016 / 2017 Akademik yılı başvuruları 1 Mart 2016 - 15 mart 2016 tarihleri arasında sitemizin "Başvuru" kısmından on-line olarak yapılacaktır.
Ocak bursları ocak ayının 2. haftasında yatırılmış olacaktı ancak 2015 mali hesaplarının 2016'ya ilgili birim tarafından aktarılması hususunda yaşanan gecikmeden dolayı burs işlemleri başlatılamadı. İlgili birim tarafından işlemler tahmini olarak bu hafta içerisinde bitirilecek. Devir işleri tamamlandığı taktirde bizler de bursları cuma gününe (22.01.2016) yetiştirmek için elimizden geleni yapacağız.
Burslar Aralık ayının 2. haftasında yatacaktır. Bilginize.